Jõhvi kirik

Jõhvi Mihkli kirik on kindluskirik Ida-VirumaJõhvi uusal Jõhvis, mis on pühendatud peaingel Miikaelile. Jõhvi (saksa keeles Jewe) Mihkli kirikut, mis asus Taubede suguvõsa maadel, on esmakordselt mainitud seoses venelaste rüüsteretkedega 1364. aastal Virumaale, seega rajati see arvatavasti 14. sajandi keskpaigas. Kirik oli ehitatud kindluskirikuna ja ümbritsetud vallikraaviga ning on ka suurim ühelööviline kirik Eestis.

Algselt oli see võlvimata nelinurkne kaitseehitis, mille kitsad aknad paiknesid kindlusarhitektuurile iseloomulikult kõrgel ja hoonel oli vaid üks, lääneküljele avanev sissepääs. 16. sajandi esimesel poolel ehitati kirik põhjalikult ümber, läänefassaadi keskele ehitati veidi eenduv sale 8-korruseline torn ja kogu hoone võlviti ühelööviliseks nelja võlvikuga pikihooneks.

Jõhvi Mihkli kiriku sisustusest on väärtuslikeimad 17. sajandi hõbedane armulauakarikas, 1728. aastal Johann Rabe valmistatud barokk-kantsel ja võidukaare grupp.

Kirik on mitmel korral sõdades kannatada saanud, Liivi sõja algul 1558. aastal suudeti venelased vähemalt ühel korral tagasi lüüa, kuid seejärel langes see siiski Ivan Julma vägede kätte ning rüüstati. Hiljem kirik taastati, kuid sai Põhjasõja ajal 1703. aastal jälle kannatada. Peale seda sai kirik endale barokse tornikiivri (paigaldati 1728. aastal). Praegune neogooti kiivrikuju pärineb 1875. aastast (hävis 1941. aastal ja taastati 1984. aastal).

Ajaloolise väärtusega on fotod, mis näitavad kJõhvi Kirikirikutorni põlemist 1943. aastal 03. augustil, mil Jõhvit tabas suur tuleõnnetus, mis koos Petseri tulekahjuga 24. mail 1939.a. on olnud Eesti XX sajandi suurimaid tulekahjusid. Loe edasi SIIT ja vaata rohkemaid pilte SIIT!

Aastal 1957 valmis vendade Kriisade poolt Jõhvi kiriku jaoks ehitatud orel 2 manuaali ja 25 registriga ja 2009. aastast on kirikus 470-kilogrammine pronksist kirikukell.

Jõhvi Mihkli kirik on Viru praostkonna peakirik. Koguduseõpetaja on Peeter Kaldur. Jumalateenistus pühapäeviti 10:00, kuu 1. pühapäeval kell 12:00 soomekeelne ja 2. pühapäeval 13:00 saksakeelne.

Allikad: Wikipedia, Eesti mõisate portaal ja Histrodamus.

Postituste arhiiv