Vaivara kirik

Kuna siin kirikute juures läks juba kihelkondvaivara_kirikade iseloomustamiseks, siis mõne sõnaga ka Vaivara kihelkonnast ja kihelkonnakirikust.

Vaivara kirikukihelkond oli kihelkond Virumaal ja Alutagusel ning Viru/Rakvere kreisis, Eestimaa kubermangus. Kihelkond asus tänapäeva Vaivara valla, Narva, Narva-Jõesuu ja Sillamäe linna aladel, osaliselt Toila ja Illuka valla aladel.

Kuni aastani 1623 nimetati Vaivara kihelkonda Narva kihelkonnaks. Mõnes ajalooallikas aastal 1595 ja mõned korrad 17. sajandil on Vaivara kihelkonda nimetatud ka Peetri kihelkonnaks Peeterristil asunud Peetri kabeli järgi.

Vaivara kihelkonnakirik valmis 1773- 1776, kuid paraku hävis 1944. aastal- sõjategevus puudutas piirkonda väga raskelt. Vaivara kihelkonnakiriku varemed ja tema tänane asukoht kruusakarjääri põhjas kaevandati 1950 aastatel teede-ehituseks…

1860. aastal ostis Vaivara mõisa VaivarakirikKonstantin von Korff, kes aitas oluliselt kaasa kihelkonna arengule. Peterburi- Tallinn raudtee avamine tõi kaasa suvitajate sissevoolu, kiirenes kihelkonna majanduslik ja kultuuriline areng. 1869. aastal avati Vaivara kihelkonnakool, 1910 rahvamaja. Eesti Vabariigi iseseisvumise ja maareformi järel rajati Vaivara mõisa lastekodu.

Alumisel pildil Vaivara kihelkonnakirik 1910. aastal.

Postituste arhiiv